poniedziałek, 30 marca 2015

O wnętrzach - sztukateria

Sztukaterie zewnętrzne i bonie - chcesz wiedzieć jak wykończyć elewację swojego domu? Zobacz bonie narożne

Wikipedia: gzymsy

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:

1. Zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
- główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
- cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
- działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
- nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
- parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
2. Wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


Elewacja w starym domu

Sztukaterie zewnętrzne są naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyremontować stary dom i nadać mu odpowiedniego charakteru. Listwy wokół okien sprawdzą się zarówno na fasadach kamienic, jak i na starych wolnostojących domach, ciekawie będą się prezentowały również gzymsy. Takie elementy wbrew pozorom wcale nie są jakoś bardzo drogie, a efekt potrafi być ciekawy.


Jak nie zniszczyć architektury termodernizacją

Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie. W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną. Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów. Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja. Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu. A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych. Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności. Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.


Kto powinien zainwestować w social media

Wykorzystaj social media do tego, żeby pozyskać nowych klientów. Wejdź na lepszy poziom kontaktu z klientami, zadbaj o znaczenie twojej firmy w internecie. Chcesz wiedzieć więcej? fanpage dla firm

Kiedy nie warto inwestować w fanpage na Facebooku?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z takiej usługi, zastanów się, czy twoja firma tego potrzebuje. Jeżeli masz wybitnie lokalny zasięg, to może nie mieć sensu.

Przede wszystkim ludzie korzystają z mediów społecznościowych w celach rozrywkowych. Spędzają w ten sposób swój wolny czas. Nie mają wtedy nastroju do podejmowania decyzji konsumenckich. Sprawdza się promowanie firm nastawionych na rozrywkę - puby, restauracje, kina, itd. Ale czy sprawdzi się promowanie w ten sposób innych usług, jak na przykład warsztatów samochodowych? No raczej słabo. W tym celu ludzie nie używają facebooka, ale Google.

Social media ma sens jako uzupełnienie promowania firmy w internecie. Jednak samo w sobie jest formą reklamy tak samo mało skuteczną jak billboard.


Social media marketing - co na to Wikipedia?

Social media marketing: jest to (pl. marketing w mediach społecznościowych) - zjawisko polegające na zdobywaniu uwagi oraz generowaniu ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych. Do promocji marki wykorzystuje się takie portale społecznościowe jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Yelp, Youtube czy blogi. Media społecznościowe w ostatnim czasie odgrywają coraz większą rolę w działaniach marketingowych wielu firm, ze względu na fakt, że są łatwo dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do internetu. Social media marketing umożliwia bezpośredni dostęp do pożądanej grupy docelowej, a dodatkowo obniża koszty działań marketingowych.

Social Media Marketing wykorzystuje zaangażowanie klienta na portalach społecznościowych, wobec marki lub produktu. Głównym celem działań z zakresu Social media marketing nie jest efekt sprzedażowy, ale budowanie wizerunku marki. Materiały do kampanii marketingowych tworzy się, nie tylko po to by zdobyć uwagę klienta, lecz przede wszystkim w celu zachęcenia go do dzielenia się nimi ze swoimi znajomymi. Skutkuje to zwiększeniem wiarygodności przekazywanej treści, gdyż pochodzi ona z zaufanego źródła.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Social_media_marketing


Jak wybrać agencję social media?

Tak, jak kiedyś wszyscy robili strony www, tak teraz wszyscy chcą prowadzić firmowe fanpejdże.

Skąd taki efekt? Wiadomo, popularność Facebooka jest bardzo duża, pojawia się również pomysł, by wykorzystać to "social media" do prowadzenia biznesu. Można z pomocą tego kanału promować swoje produkty, tworzyć bazę klientów, budować swój PR w internecie. Jednak trzeba to wykorzystać dobrze. Niestety, nie wszystkie firmy oferujące usługę prowadzenia firmowego fanpejdża, mają odpowiednie przygotowanie i doświadczenie. Wiele z nich nie zatrudnia nawet porządnych copywriterów, obeznanych w social media. To, co wydaje się łatwe i proste, wcale takie nie jest. Zamiast zyskać na wizerunku, można całkiem dużo stracić, lub po prostu wyrzucić pieniądze w błoto.


O tym jak (nie) robić social media marketingu

Social media to często wałkowany temat. Pisze się wiele o tym jakie dają możliwości, mówi się też o niebezpieczeństwach.

Konto na fejsie mają prawie wszyscy. Niewielu jednak publikuje tam treści w sposób przemyślany - zdjęcia potomków, mieszkań, samochodów, zdjęcia z wakacji, z imprez. Lajkowanie czego popadnie , chętniej to co umieszczamy na Facebooku, ma znaczenie w "realu". Jeżeli wysyłamy CV, bo chcemy mieć pracę, możemy zakładać, że zanim szef nas przyjmie, to sprawdzi nasz profil. Czy jest się czego obawiać?
Jeżeli nie umieszczamy wszystkiego jak leci, nie dajemy lajków gdzie popadnie, to możemy być bezpieczni. Jednak każdy może dowiedzieć się co lubimy, na jaką partię głosujemy, jakie są nasze poglądy, na co wydajemy pieniądze, na jakim poziomie żyjemy, jakie mamy zwierzęta/dzieci/partnerów...

To są informacje prywatne. I w tej sferze powinny takie pozostać. Nie zapominajmy, że to świadczy o nas, możemy byc potencjalnie świetnymi pracownikami, ale jeśli na swojej tablicy źle wyrażamy się o swoim poprzednim pracodawcy (lub co gorsza - o obecnym) to może nam zamknąć drzwi do kariery. Tak więc - publikujmy treści w portalach społecznościowych w sposób bardziej przemyślany - to się opłaci.


niedziela, 29 marca 2015

Promowanie firmy w internecie - czy warto?

Artykuł o tym jaka usługa jest pozycjonowanie chorzów i dlaczego warto zainwestować w promowanie swojej firmy w internecie.

O pozycjonowaniu

Dla niektórych branż obecność w internecie to "być albo nie być". Po prostu ludzie wolą skorzystać z Google, niż z tradycyjnych ogłoszeń. Warto więc zadbać o obecność firmowej strony w wynikach wyszukiwania. W zasadzie znaczenie ma tylko pierwsza dziesiątka, mało kto zagląda dalej. Żeby osiągnąć wysokie pozycje w Google trzeba skorzystać z usługi pozycjonowania. Naprawdę - żadna ze stron nie znajduje się w pierwszej dziesiątce "sama z siebie".

Rozpiętość cen jest w tej branży całkiem duża - niektóre firmy oferują tanie pozycjonowanie, inne mają wysokie stawki. Trudno się na coś zdecydować, jeśli jest się kompletnym laikiem, łatwo tez wpaść w pułapkę i podpisać niekorzystną umowę, na przykład taką która wiąże z daną firmą na długi okres (roku, lub dwóch lat). Nie wybierajmy oferty najtańszej i skorzystajmy z usług kogoś, kto prowadzi legalnie działalność. Bo jest sporo "niezależnych specjalistów SEO" którzy tak naprawdę mają po 15 lat i żadnego pojęcia o pozycjonowaniu :).


Definicja pozycjonowania

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search engine optimization ? SEO; zwana także pozycjonowaniem) ? procesy zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych. Proces pozycjonowania jest elementem szeroko pojętego marketingu internetowego. Pozycjonowanie bazuje na znanych elementach działania algorytmu wyszukiwarek, ciągłym poznawaniu nowych, które algorytmy biorą pod uwagę przy rangowaniu strony oraz na weryfikowaniu już istniejących.

W polskiej nomenklaturze branżowej dominuje rozróżnienie między pozycjonowaniem (ang. off-page) a optymalizacją stron (ang. on-page), choć często wyrażenia te mogą być używane zamiennie. Pierwszy z terminów odnosi się do działań prowadzonych poza docelową witryną (np. Link building), zaś optymalizacja w takim kontekście oznacza działania prowadzone bezpośrednio na stronie internetowej (wpływające na jej budowę, treść i strukturę).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Optymalizacja_dla_wyszukiwarek_internetowych


Zanim zaczniesz promować swoją firmę

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z prowadzeniem firmy. Niestety w naszym kraju często taka forma to po prostu samozatrudnienie, co jest de facto dość patologiczne.

Jednak nie o tym zamierzam pisać. Małe i średnie przedsiębiorstwa pełnią bardzo ważną rolę w gospodarce, ponieważ płacą najwyższe podatki, zatrudniają pracowników i podnoszą konkurencyjność.

Oprócz pokonania szeregu formalności i różnych urzędowych upierdliwości, żeby prowadzić biznes nie wystarczy znać się na branży, w której się działa. Najczęściej lepszy marketing wygrywa z jakością usług lub produktów. Kluczem do sukcesu jest promocja, a to wymaga budżetu.


AdWords i SEO - zgrana para?

Jeżeli mamy już stronę (lub e-eklep) to trzeba przyciągnąć klientów. Możemy skorzystać z usługi pozycjonowania (o czym już pisałam parę razy), lub z Google AdWords. Ta druga opcja działa inaczej niż pozycjonowanie, ale daje ten sam efekt - sprawia, że na stronę wchodzą użytkownicy. Różnica jest taka, że w SEO nie płacimy na kliknięcia, tylko za pozycje strony w wynikach wyszukiwania. W usłudze Google ponosimy koszty prowadzenia kampanii (możemy zrobić to sami, ale prawdopodobnie będzie opłacało się zatrudnić do tego firmę) oraz kliknięć.

AdWords daje natychmiastowy efekt, natomiast na efekty pozycjonowania trzeba poczekać. Jednak najczęściej okazuje się, że SEO wychodzi taniej. Koszty kliknięć w niektórych branżach potrafią być bardzo wysokie, a niekoniecznie przełożą się na zdobycie nowych klientów. Więcej na ten temat w innych tekstach.


Jak reklamować się w internecie?

Promuj swoją stronę w internecie. Masz dwa sposoby - pozycjonowanie bytom i kampanie reklamowe Google Adwords.

Promowanie swojego biznesu

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z prowadzeniem firmy. Niestety w naszym kraju często taka forma to po prostu samozatrudnienie, co jest de facto dość patologiczne.

Jednak nie o tym zamierzam pisać. Małe i średnie przedsiębiorstwa pełnią bardzo ważną rolę w gospodarce, ponieważ płacą najwyższe podatki, zatrudniają pracowników i podnoszą konkurencyjność.

Oprócz pokonania szeregu formalności i różnych urzędowych upierdliwości, żeby prowadzić biznes nie wystarczy znać się na branży, w której się działa. Najczęściej lepszy marketing wygrywa z jakością usług lub produktów. Kluczem do sukcesu jest promocja, a to wymaga budżetu.


SEO - bez tego w internecie ani rusz

Dla niektórych branż obecność w internecie to "być albo nie być". Po prostu ludzie wolą skorzystać z Google, niż z tradycyjnych ogłoszeń. Warto więc zadbać o obecność firmowej strony w wynikach wyszukiwania. W zasadzie znaczenie ma tylko pierwsza dziesiątka, mało kto zagląda dalej. Żeby osiągnąć wysokie pozycje w Google trzeba skorzystać z usługi pozycjonowania. Naprawdę - żadna ze stron nie znajduje się w pierwszej dziesiątce "sama z siebie".

Rozpiętość cen jest w tej branży całkiem duża - niektóre firmy oferują tanie pozycjonowanie, inne mają wysokie stawki. Trudno się na coś zdecydować, jeśli jest się kompletnym laikiem, łatwo tez wpaść w pułapkę i podpisać niekorzystną umowę, na przykład taką która wiąże z daną firmą na długi okres (roku, lub dwóch lat). Nie wybierajmy oferty najtańszej i skorzystajmy z usług kogoś, kto prowadzi legalnie działalność. Bo jest sporo "niezależnych specjalistów SEO" którzy tak naprawdę mają po 15 lat i żadnego pojęcia o pozycjonowaniu :).


SEO czy AdWords?

To nie jest dobrze postawione pytanie, ponieważ to zupełnie dwie różne usługi. Dlatego nie wykluczają się wzajemnie.

Wielu pozycjonerów oferuje oprócz SEO prowadzenie kampanii AdWords. Czy warto z takiej oferty skorzystać, czy lepiej będzie poprowadzić kampanię samodzielnie? To prawda, że nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, żeby obsłużyć kampanię reklamową Google - z interfejsem powinien poradzić sobie każdy. Ale nie na tym polega sztuka. Firmy, które się tym zajmują są w stanie zoptymalizować budżet tak, że nawet uwzględniając prowizję, przedsiębiorca poniesie mniejsze koszty. Bardzo łatwo jest zarządzać kampanią tak, żeby budżet wyczerpał się szybko. A niekoniecznie to się zwróci w postaci klientów, ponieważ czasem reklamy wyświetlają się nie przy takich frazach, jak powinny.


O reklamie w internecie

Podstawa do tego, żeby biznes mógł zaistnieć w internecie jest strona www lub sklep internetowy (to zależy, czy świadczymy usługi, czy sprzedajemy jakieś produkty).

Możemy zainwestować w menadżera, lub skorzystać z oferty agencji reklamowej. Jednak to są formy drogie i mają niską skuteczność. Można wykorzystać do promocji internet - często strona www plus pozycjonowanie są strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu ma się dostęp do dużej liczby potencjalnych klientów, otwierają się nowe drogi rozwoju. Warto więc zacząć od czegoś, co nie wy,maga ponoszenia wysokich kosztów, trzeba jednak znaleźć dobrego profesjonalistę.


piątek, 27 marca 2015

Kilka słów o sztukateriach

Dom i wnętrze - artykuł o sztukateriach. Gdzie stosować sztukaterie, do jakiego typu wnętrza będzie pasowała? Potrzebujesz sztukaterii zewnętrznych, elewacyjnych? Sprawdź sztukateria zewnętrzna sklep

O elewacji - czym ją wykończyć?

Sztukaterie zewnętrzne są naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyremontować stary dom i nadać mu odpowiedniego charakteru. Listwy wokół okien sprawdzą się zarówno na fasadach kamienic, jak i na starych wolnostojących domach, ciekawie będą się prezentowały również gzymsy. Takie elementy wbrew pozorom wcale nie są jakoś bardzo drogie, a efekt potrafi być ciekawy.


O stylu słów kilka

Sztukaterie można również stosować na zewnątrz budynku. Jednak, jeśli chcemy żeby to wyglądało naprawdę dobrze, to budynek musi być stylowy - wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Całość musi być harmonijna, z tego powodu naprawdę nie każdy dom powinien posiadać takie elementy dekoracyjne. Niestety coraz częściej widuje się bonie czy też gzymsy w nowych domach, które sprawiają że całość wygląda w najlepszym razie kiczowato, w najgorszym - jak gargamel z kilku epok. Mniej znaczy więcej, zwłaszcza w architekturze. Nie mam tu na myśli stylowych kamienic, czy tez budynków renesansowych, bądź barokowych - tutaj przy ich odnawianiu zastosowanie sztukaterii zewnętrznej jest wręcz niezbędne.


O nowych domach-dworkach

Polacy uwielbiają dworkowy styl i wszystko co kojarzy się ze szlachtą i Złotym Wiekiem. Taka nostalgia za starymi, lepszymi czasami, kiedy wszystko było piękniejsza. Świetnie - tylko że mało kto może się pochwalić szlacheckim pochodzeniem. W efekcie powstają a la dworki z a la kolumienkami i z innymi dziwnymi elementami. Cóż - każdy ma prawo do swojego gustu (i bezguścia), jednak fakt jest taki, że domy ze spadzistymi dachami naprawdę są mniej funkcjonalne, niż z piętrem o prostych ścianach i pełnej wysokości. Na szczęście - ostatnio jest odwrót od takich tendencji i coraz popularniejsze są budynki o prostej, nowoczesnej bryle. W zasadzie ja przeciwko dworkom nic nie mam - tym oryginalnym, czy tez tym zachowującym taki styl we wszystkich detalach. Jednak próżno szukać takich domów - niestety.


Termodernizacja kamienic - kwestie estetyczne

Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie. W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną. Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów. Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja. Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu. A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych. Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności. Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.


O gzymsach - z Wikipedii

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:

1. Zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
- główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
- cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
- działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
- nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
- parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
2. Wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


czwartek, 26 marca 2015

Domy pasywne i energooszczędne - tylko moda?

Czy warto wybudować dom energooszczędny lub pasywny? Jeżeli wiesz, że warto i poszukujesz wykonawcy, to sprawdź budowa domów pasywnych mazowieckie

Budowa domu energooszczędnego z dopłatą

Do budowy domu energooszczędnego można dostać dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę.

Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopłata jednorazowa i bezzwrotna, jednak budynek musi przejść pozytywnie audyt i zmieścić się w określonych widełkach.

Czy warto? Z pewnością jeżeli mamy specjalnie zaciągać kredyt, to nie warto. Jednak gdy i tak mamy w planach realizowanie budowy domu niskoenergetycznego, to czemu nie skorzystać?

Przede wszystkim warto się zapoznać ze szczegółowymi wymogami, żeby uniknąć w przyszłości problemów. Takich informacji powinien udzielić nam bank, w którym zamierzamy wziąć kredyt.


Budujemy dom

Większość Polaków marzy o tym, by zamieszkać w swoim własnym, nowym domu. Wielu to marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt.

A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowalski dopóki mieszka w bloku, nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane są kwestie infrastruktury w domu - nagle trzeba się zastanowić jaki typ ogrzewania wybrać, policzyć ile nas będzie to kosztować. I ciągle podejmujemy decyzję na podstawie teraźniejszych danych, nie myśląc ile będzie nas kosztowało utrzymanie domu za na przykład 10-15 lat.

Perspektywa nie jest różowa - będzie drogo, nawet bardzo. Dlatego warto zastanowić się już dzisiaj, czy będzie nas stać na utrzymanie naszego drogiego (dosłownie i w przenośni) domu.



Definicja domu energooszczędnego

Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).

Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.

Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).

Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny


Polacy o energooszczędności

Ile jest w Polsce domów, które można zaklasyfikować jako niskoenergetyczne? póki co niewiele. A jakie jest zdanie Polaków na temat oszczędzania energii?

(Źródło: Wikipedia)

47% osób ankietowanych uznaje aspekt finansowy jako największą korzyść z energooszczędnych rozwiązań.
22% osób odpowiada się za ochronną środowiska.
16% uznaje poprawę jakości i komfortu życia jako największą korzyść z zastosowania takich rozwiązań.
12% uznaje pozytywny wpływ na zdrowie jako najważniejszy aspekt energooszczędnych rozwiązań.

Jak widać, najbardziej do wyobraźni naszych rodaków trafia argument finansowy. Świadomość ekologiczna jest u nas ciągle dość niska, nie doceniamy również kwestii własnego zdrowia. Jest to dość przykre, zwłaszcza że koszty budowy domu energooszczędnego (mimo datacji) są ciągle dużo wyższe w porównaniu do tradycyjnej metody budowy.


Jak oszczędzać?

Każdy kto ma swój własny dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile kosztuje jego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno.

I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym co możemy zrobić, żeby nasz dom nie potrzebował aż takiej ilości energii.

Oczywiście, jeżeli budujesz nowy budynek to warto zastosować rozwiązania energooszczędne - dobre okna, ocieplenie, czy odzyskiwanie ciepła za pomocą rekuperatora.

Jednak nasz stary dom też można zmodernizować, stosując dokładnie takie same metody - rekuperację, ocieplenie ścian, nowe okna o odpowiednich parametrach.


poniedziałek, 23 marca 2015

Jak wybrać przedszkole?

Poradnik o przedszkole niepubliczne szczecin

Jak wybrać?

Kolejną ważna kwestią, jest aspekt edukacyjny. Tutaj to może być kwestia sporna, przecież dzieci powinny mieć jak najprzyjemniejsze dzieciństwo, ale wiemy również, że kilkulatki bardzo szybko się uczą. Można więc to wykorzystać, chociażby do nauki języka obcego. Wiadomo, że muszą być zachowanie odpowiednie proporcje zabawy do nauki - przecież dzieci szybko się nudzą.

Ogólnie - decyzja o tym do jakiego przedszkola wysłać dziecko jest dla rodziców niezwykle trudna. Trzeba wiele czynników wziąć pod uwagę. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego warto się zastanowić do będzie dla dziecka najlepszą opcją. Są przedszkola dwujęzyczne, są takie które oferują różne dodatkowe atrakcje. Ale najważniejsze jest jednak to, żeby dziecko miało dobrą opiekę i z radością chodziło do przedszkola.


Definicja przedszkola

Cele i zadania przedszkola

Cele i zadania przedszkola są zawarte w aktach prawnych takich jak ustawa o systemie oświaty, statucie przedszkola, zarządzeniach, regulaminach i wewnętrznych procedurach. Ogólne zadania przedszkola do przygotowania przedszkolnego to:

kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych;
kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych; wdrażanie dzieci do utrzymania w zabawie ładu i porządku;
wspomaganie rozwoju mowy dzieci;
wspomaganie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia;
wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci;
wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
wychowanie przez sztukę ? dziecko widzem i aktorem;
wychowanie przez sztukę ? muzyka i śpiew oraz pląsy i taniec;
wychowanie przez sztukę ? różne formy plastyczne;
wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych;
pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń;
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt;
wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną;
kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole


Poradnik o przedszkolu

Dla każdego rodzica przychodzi w życiu taki moment, kiedy trzeba podjąć trudną decyzję o posłaniu swojego dziecka do przedszkola. Wiadomo, że głównym motywem jest najczęściej konieczność powrotu mamy do pracy.

Przedszkola są ważnie nie tylko dla rodziców, ale również dla samych dzieci. Wiemy, że człowiek jako istota społeczna powinien socjalizować się wcześnie. Kontakt dziecka z rówieśnikami jest po prostu niezbędnym elementem wychowania, a wiadomo że najlepszym miejsce do nawiązania takich relacji, jest właśnie przedszkole. Tam potomek będzie otoczony nie tylko swoimi rówieśnikami, ale również zabawy będą się odbywać pod kontrolą wykwalifikowanych opiekunek. To bardzo ważny aspekt.


Co to jest żłobek?

Żłobek (edukacja)


Żłobek ? zakład opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci w wieku od 6 tygodni do około trzech lat, których rodzice lub opiekunowie pracują poza domem. Żłobek zapewnia dzieciom żywienie, zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne, opiekę wychowawczą oraz niekiedy zajęcia edukacyjne (m.in. języki obce, basen, rytmika).

Działalność żłobków reguluje ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C5%82obek_%28edukacja%29


Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Oprócz przedszkoli prywatnych gdzie za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić to w Polsce funkcjonują również przedszkola państwowe inaczej zwane przedszkolami publicznymi.

Co zrobić żeby zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

Najpierw do przedszkola przyjmują dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne. Gminy mają obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach dla właśnie takich dzieci.
Później można zapisać dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy również dzieci w rodzinach zastępczych.

W jakim wieku można zapisać dziecko do przedszkola państwowego?

Zapisy dotyczą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.


niedziela, 22 marca 2015

Krótki tekst o eventach

Potrzebujesz wypożyczyć meble na event, lub bankiet? Zobacz tutaj wynajem mebli eventowych

Zjawisko - organizujemy event

Event - modne słowo. Można się tutaj silić na postawę purysty językowego, ponieważ jest to anglicyzm, który łatwo zastąpić polskim wyrazem - wydarzenie. A jednak - event się zadomowił i ma się coraz lepiej. Firm organizujących eventy przybywa, no bo jak to - organizować wydarzenia?
No bo co to jest ten event? To po prostu impreza. Może byś integracyjna, może być firmowa, może być czymś w rodzaju konferencji, może mieć charakter czysto rozrywkowy - rodzajów eventów jak przysłowiowych mrówków. Zapotrzebowanie na takie usługi ewidentnie w przyrodzie występuje. No może nie przyrodzie, ale w dżungli - tej miejskiej, kapitalistycznej. Jest się czego czepiać?


Eventy - letnie festiwale

Zbliża się lato, a razem z nim festiwale. To jeden z najbardziej wymagających eventów do zorganizowania, wymaga zaangażowania profesjonalistów, i to wielu. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik - uczestnicy muszą być usatysfakcjonowani, a występujące na koncertach gwiazdy powinny przyciągnąć uwagę odbiorców. Potrzebny jest sprzęt, scena, scenografia, lub z bardziej przyziemnych rzeczy - toi toie. Jeśli festiwal będzie źle zorganizowany ludzie szybko się zrażą, muzycy również nie będą mieli ochoty w takim wydarzeniu uczestniczyć. Budowa takiej czasowej infrastruktury wymaga pracy naprawdę wielu ludzi, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Jeśli organizacyjnie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, to z pewnością będzie można ogłosić sukces. Pamiętajmy - i tak pogoda pewnie wszystko popsuje.


To wcale nie jest takie proste!

Zanim zorganizujemy imprezę lub konferencje, dobrze jest dobrze przemyśleć cały temat. Cale przedsięwzięcie może się okazać dość karkołomne, trzeba zdać sobie sprawę ile formalności trzeba załatwić i co koniecznie wziąć pod uwagę. Przede wszystkim - im większy ma być event, tym większej sprawności w organizacji będzie wymagał. Pamiętaj, potrzebujesz pomieszczenia lub odpowiedniej przestrzeni na wolnym powietrzu, mebli, przekąsek lub czegoś więcej, ludzi do obsługi, sprzętu audio i video (zależy od rodzaju imprezy) i jeszcze mało innych "drobiazgów". Organizacja tego wszystkiego wymaga naprawdę sporo czasu i dużego zaangażowania.


Off Festival

OFF Festival ? festiwal muzyczny, o charakterze cyklicznym, obejmujący szeroko rozumianą muzykę alternatywną. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 18-20 sierpnia 2006 na terenie kąpieliska "Słupna" w Mysłowicach. Od roku 2010 festiwal odbywa się w Katowicach. Dyrektorem festiwalu jest były wokalista zespołu Myslovitz ? Artur Rojek.



Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Off_Festival


Zleć organizację

Organizowanie eventów wcale taką prostą sprawą nie jest, nic więc dziwnego że powstaje sporo firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Wszystko zależy od charakteru imprezy, ale ogólnie - lista zadań do wykonania jest naprawdę spora. No bo każdy event to przede wszystkim mnóstwo ludzi, a co za tym idzie - trzeba ich gdzieś posadzić, czymś nakarmić, czymś zainteresować. Wszystko może się odbywać na świeżym powietrzu, mniej formalnie lub - bardzo formalnie w odpowiedniej sali. Nic dziwnego, że opłaca się zlecić całe to zamieszanie zewnętrznej firmie, która cały ten bałagan w mig ogarnie i weźmie na siebie całą odpowiedzialność za to, żeby uczestnicy owego eventu byli zadowoleni.


sobota, 21 marca 2015

Dieta i zdrowe odżywianie - ogólne podejście do tematu

Warto się zdrowo odżywiać. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, niech inni zrobią to za ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą catering bezglutenowy warszawa

Gluten free - hasło marketingowe?

Dieta bezglutenowa - bardzo ostatnio modna, ma swoich zaciętych wrogów i gorących zwolenników. Jak to jest z tą nietolerancją glutenu, i czy rzeczywiście jest on źródłem wszelkiego zła? Nie będę tego oceniać, ponieważ nie o tym chcę tutaj napisać.

Przede wszystkim największymi beneficjantami w tej wojnie o gluten są oczywiście chorzy na celiakię. Wreszcie mają na rynku, w normalnych sklepach spożywczych, ogrom produktów, z których mogą wybierać. Jednak mamy też pewną paranoję. Pojawiają się produkty gluten free, które nigdy nie zawierały glutenu. Sprytna sztuczka marketingowców, wykorzystujących nowe trendy żywieniowe? Z pewnością. Nie ma glutenu w waflach ryżowych i nigdy go tam nie było - ryż, jak i pochodząca z niego mąka, po prostu tego białka nie zawierają. Takich produktów jest mnóstwo. Chipsy jabłkowe - gluten free, mleko - gluten free. Drodzy producenci - robicie sobie z klientów jaja (oczywiście gluten free)? Nie jesz glutenu i świetnie się po tym czujesz - świetnie. Ale nie daj sobie robić wody z mózgu!


O wegetarianizmie

Być wege - warto? Cóż, z punktu widzenia etycznego zdecydowanie warto. Prawda jest tez taka, że wegetarianie (i weganie) są dużo zdrowsi, ale czy to dlatego że wykluczają mięso ze swojego jadłospisu? Niekoniecznie. Przede wszystkim ogólnie dieta nie powinna być oparta na mięsie - to zawsze jest dodatek. Nie jest tez prawdą, że wegetarianizm nie zapewnia wszystkich potrzebnych składników odżywczych - oczywiście że zapewnia! Rośliny strączkowe mają komplet białek.

Wegetarianie zwracają dużo większą uwagę na to co jedzą, dlatego ogólnie rzadziej sięgają po produkty wysoko przetworzone. Podstawą zdrowej diety jest zbilansowanie wszystkich składników odżywczych - to czy nas jadłospis zawiera mięso, czy nie, nie ma w ogóle znaczenia.


Mantra dietetyczna

Zdrowe odchudzanie to zdrowe odżywianie. Szybkie zrzucenie wagi nie przełoży się na długotrwały efekt. Tak, to nudna i wielokrotnie powtarzana mantra, a jednak ludzie ciągle popełniają te same błędy. Nie ma diety cud - od tego faktu należy zacząć. Jeżeli nie dasz rady zmienić swoich nawyków żywieniowych i stylu życia, to niestety - musisz się liczyć z konsekwencjami.

Ale to wcale nie znaczy, że zdrowe jedzenie jest niesmaczne. Ba - da się przygotować zdrową (ale niekoniecznie dietetyczną) pizzę, czy tez burgera. Da się odchudzić sos czosnkowy zastępując majonez jogurtem, da się wiele osiągnąć za pomocą prostych trików. Naprawdę warto - dla lepszego zdrowia i samopoczucia podchodzić do tego co jemy z dużą większą świadomością.


Czym jest ten straszny gluten?

Gluten ? mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.

Podczas wyrabiania ciasta z mąki, zawarty w niej gluten w wyniku sieciowania tworzy z wodą strukturę przestrzenną nadającą ciastu ciągliwą konsystencję. Powoduje to uwięzienie pęcherzyków dwutlenku węgla powstającego w cieście, gdy podlega ono fermentacji, co z kolei odpowiada za wzrost jego objętości podczas ?wyrastania?, a po wypieczeniu otrzymane pieczywo ma porowatą strukturę. Powodowana przez gluten ciągliwość ma również znaczenie w przypadku ciast, które nie podlegają fermentacji, ale są spulchniane za pomocą np. proszków do pieczenia lub, tak jak ciasta makaronowe, nie są w ogóle spulchniane.

Gluten można wydzielić z mąki w wyniku wymycia skrobi z surowego ciasta. W tej formie wygląda podobnie do gumy do żucia. Na tej operacji opiera się metoda laboratoryjna określania ilości glutenu w mące.

Nietolerancja glutenu występująca u 1% populacji jest chorobą związaną z wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi i powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gluten


Zanim zaczniesz modną dietę

W dietetyce rządzą mody. Niestety, nie wszystkie są dobre, a niektóre mogą być bardzo niebezpieczne. Z pewnością warto zwracać uwagę na to, co się ma na talerzu - od tego co jemy zależy stan naszego zdrowia.

Jest jednak różnica pomiędzy dobrym i zdrowym odżywianiem, a podążeniem za kolejna modną dietą. Jakiś czas temu szczyty popularności osiągała dieta Dukana. Bardzo dobrze, że już mamy ten szał za sobą, ponieważ spożywanie tak dużej ilości białka mogło być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych (głownie z nerkami).

Nie warto na własną rękę prowadzić tak restrykcyjnej diety, która ogranicza się do spożywania określonej grupy produktów. Może się to skończyć fatalnie. Pamiętajmy też, że według ostatnich badań głównym winowajcą nadwagi i otyłości jest cukier, a nie tłuszcz. W tłuszczach rozpuszcza się wiele potrzebnych nam witamin - nie warto z tego rezygnować.


czwartek, 19 marca 2015

Nowy poziom eko: chemia domowa bez chemii

W domach chcemy mieć czysto; I każdy osiąga ten stan na indywidualny sposób. Jedni lubią sprzątać samotnie, inni zaś biorą jakąś pomoc domową, czy też sprzątaczkę. Jednak nie to jak, a przy pomocy czego sprzątamy ma duże znaczenie. Środki czystości (tzw. chemia domowa) są zróżnicowane i te najbardziej ogólnodostępne mają bardzo zły wpływ na środowisko. Są też ekologiczne środki czystości , o czym będzie dzisiejszy artykuł.

Dobry kosmetyk - jak wybrać?

Kosmetyki kupujemy z różnych powodów. Nie tylko dlatego, że chcemy pięknie wyglądać, lecz również z tego powodu, że przyciąga nas ładne opakowanie i piękny zapach. Weile kobiet własnie zapachem kieruje się przy wyborze kosmetyków i nie chodzi tu wcale o perfumy, lecz o żele pod prysznic, czy szampony do włosów. Jednak warto pamiętać o tym, że to własnie te aromaty są bardzo częstym powodem alergii. Oczywiście, zapach ma znaczenie, jednak przede wszystkim warto wybrać kosmetyk (zwłaszcza pielęgnacyjny) dopasowany do naszych potrzeb i właśnie na to warto zwracać uwagę, Jeśli chcesz mieć piękne włosy, to zapach szamponu naprawdę w tym nie pomoże - skup się na właściwościach. I naprawdę - warto się zastanowić nad tymi produktami, które są bardziej naturalne w składzie, ale mniej intensywne w zapachu.


Zapomnij o detergentach

Jeśli naprawdę chcemy być ekologiczni, warto poszukać naturalnych metod radzenia sobie z czystością. Naprawdę można zredukować ilość chemii w gospodarstwie domowym i to bez straty pieniędzy, ba - możemy na tym zaoszczędzić! W domowych warunkach możemy zrobić własne tabletki do zmywarki, czy też odkamieniacz. Zamiast stosować detergenty, użyj na kamień octu rozcieńczonego z woda, soli lub sody oczyszczonej. To jest naprawdę skuteczne, a do tego - nie jest toksyczne. Stosowanie chemicznych środków do usuwania kamienia np. z czajnika, może nie być dobrym pomysłem - istnieje ryzyko zatrucia, jeśli nie zmyjemy go wystarczająco dobrze. Przy domowych alternatywach nie ma najmniejszego ryzyka, że zrobimy sobie, lub dzieciom krzywdę. A przy okazji - zaoszczędzimy.


Ekologiczne - to dobra alternatywa dla detergentów?

Ekologiczne produkty zyskują na popularności. Wierzymy w ich jakość oraz w to, że nie zatruwamy środowiska. Warto się przyjrzeć organicznym kosmetykom i ekologicznym środkom czystości. Czy warto się skusić? Proszki do prania są skuteczne, ponieważ zawierają m.in fosforany, które potem stają się bardzo dużym problemem w przyrodzie. Biorąc pod uwagę , że coraz łatweij o ekologiczny zamiennik warto trochę poeksperymentować - to wcale nie musi duzo kosztować. Poczytajmy opinie na forach internetowych, poszukajmy alternatywy - ekologicznie nie zawsze znaczy drożej, i nie zawsze znaczy że mniej skutecznie.


środa, 18 marca 2015

O kuchni i gotowaniu

Bo wszyscy lubią jeść. I wszyscy lubią jak jedzenie wygląda, więc będzie o jedzeniu, o podawaniu jedzenia i o zdjęciach jedzenia. fotografia kulinarna

Fotografujemy jedzenie

Fotografowanie potraw stało się ostatnio bardzo popularne. Głównie dzięki mediom społecznościowych - Facebook, czy Instagram to serwisy, gdzie amatorskich zdjęć jedzenia jest mnóstwo.

Niektórzy to wyśmiewają, czy tez uważają za "hipsterstwo", jednak tego pędzącego pociągu już się nie zatrzyma.

Dzięki dobrej jakości aparatom w telefonach fotografujemy praktycznie wszystko. Jednak do tej pory, jedzenie nie było aż tak częstym tematem amatorskich zdjęć. Czy to o czymś świadczy? Trudno powiedzieć. Niektórzy widzą w tym lans w stylu "zobacz jak mi się powodzi, jem w tej modnej knajpie", niektórzy z chęcią ulegają tej modzie. Jednak czy to źle? Może dzięki temu ludzie zaczną poświęcać więcej uwagi temu, co jedzą? A to przecież jest zawsze pozytywne.


Znaczenie blogów w fotografii kulinarnej

Mimo, że fotografia kulinarna jest coraz popularniejsza, to profesjonalistów w tej dziedzinie nie jest wielu. Poziom zdjęć potraw zdecydowanie podnosi wiele kulinarnych blogów, których autorki (lub autorzy) poświęcają sporo czasu nie tylko na przygotowanie dania, ale też na jego stylizację i sesję zdjęciową.

Moda na profesjonalne blogi kulinarne nadeszła do nas oczywiście z innych krajów. Jednym z bardziej popularnych blogów, słynących z wyjątkowych sesji zdjęciowych jest "What Katie Ate". Polecam tego bloga dla tych, którzy lubią, jak im cieknie ślinka - niebanalne stylizacje, często z użyciem dość zaskakujących rekwizytów (np. bardzo starych talerzy w stylu rustykalnym) są istną ucztą dla oka.


Pinterest w wikipedii

Pinterest ? serwis społecznościowy przeznaczony do kolekcjonowania i porządkowania zebranych materiałów wizualnych.

Nazwa i funkcje
Nazwa Pinterest wywodzi się z dwóch słów: ?pin? (przypiąć) i ?interest? (zainteresowania). Oprogramowanie Pinterestu umożliwia użytkownikowi publikowanie fragmentów wizualnych stron internetowych w jednym miejscu i ich tematyczne segregowanie. Inny użytkownik może ?polubić? poszczególne elementy, skomentować je oraz umieścić w swojej kolekcji.

Historia
Pinterest został stworzony w 2010 roku przez Bena Silbermanna, Paula Sciarrę i Evana Sharpa. Po raz pierwszy w Polsce został uwzględniony w wynikach badań Megapanel PBI/Gemius w lutym 2012 roku. Liczył wówczas ponad 130 tys. użytkowników. Miesiąc później liczba ta wynosiła ok. 210 tys. W lutym 2012 roku odnotowywano średnio 4 mln wejść dziennie na serwis, w kwietniu tegoż roku ? dwa razy więcej.

Od 18 grudnia 2013 roku można korzystać z serwisu w języku polskim.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pinterest


Jedzenie - wygląd też ważny

Jemy oczami. Jak bardzo jest to prawdziwe, wiedzą ( a przynajmniej wiedzieć powinni) restauratorzy. To jak wygląda danie jest bardzo ważne, ponieważ od razu budujemy odpowiednie nastawienie - pięknie wyglądająca potrawa sprawia, ze mamy na nią większy apetyt, od razu zakładamy że powinna smakować dobrze.

Dobrze, jeżeli również w domu staramy się dbać o to, jak wygląda jedzenie na talerzu. To oczywiście nie znaczy, że mamy starać się o artystyczne kompozycje, znane z kilku programów kulinarnych. Jednak zwracajmy uwagę chociażby na kolory. Albo na jakość talerzy, czy też jednakowe sztućce dla wszystkich jedzących. Takie sprawy naprawdę mają znaczenie.


Instagram

Instagram ? fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną obecnie na systemy operacyjne Windows Phone, iOS oraz Android)1, który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych2. Charakterystyczną jego cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.

W kwietniu 2012 roku serwis został zakupiony przez Facebook za około 1 mld USD (pracowało wówczas nad nim zaledwie 13 pracowników)3. Po pewnym czasie zmieniono regulamin - nowe przepisy wskazują na możliwość sprzedaży zdjęć użytkowników przedsiębiorstwom zewnętrznym4. Ocenia się, że było to jedną z głównych przyczyn spadku liczby aktywnych użytkowników - o ile we wrześniu 2012 z aplikacji i strony internetowej korzystało około 100 mln użytkowników, to w styczniu 2013 było ich około 90 mln4. 9 grudnia 2012 Instagram wyłączył wsparcie dla zdjęć publikowanych na Twitterze (od tego dnia nie istnieje możliwość wyświetlania na Twitterze fotografii wykonanych za pomocą programu Instagram)5.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Instagram


Ogólnie o prawie

Warto skorzystać z porady prawnej. Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego, to zapraszamy radca prawny rybnik

Porady prawne dla firm - warto skorzystać, zanim popełnisz błąd

Często nie zdajemy sobie sprawy o tym, że łamiemy prawo. najbardziej muszą tutaj uważać te firmy, które sprzedają swoje usługi lub towary osobom fizycznym (czyli "zwyczajnym" konsumentom). Tutaj regulacje dotyczące reklamacji i zwrotów są dość restrykcyjne. Wiadomo, nie bez powodu konsument jest chroniony, jednak często ludzie to wykorzystują. Przykład? Nowe prawo jest bardzo korzystne dla tych, którzy dokonując zakupów w sklepach internetowych - mają aż dwa tygodnie, żeby zwrócić produkt bez podania przyczyny, a sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. Wyobraźmy sobie fotografa, który kupuje sprzęt warty kilkanaście tysięcy, wykonuje zlecenie i odsyła wszystko do sklepu. Zgodne z prawem? Jak najbardziej. To prawda, że wiele sklepów internetowych wcześniej pozwalało sobie na nieetyczne zagrania, niektóre po prostu oszukiwały klientów nie wysyłając im zamówień (słynne markowe ciuchy za bezcen - wieli dało się nabrać a nigdy nie otrzymali zamówionych produktów). Warto skonsultować się z prawnikiem, zwłaszcza takim specjalizującym się w danej dziedzinie prawa ( w tym wypadku prawo konsumenckie), żeby wiedzieć na jakie działania nie możemy sobie pozwolić, błąd może nas kosztować wszystko.


Prowadzisz firmę w Polsce?

Prowadzenie w Polsce własnej firmy nie jest wcale takie lekkie, łatwe i przyjemne jak przekonuje rząd. Jednak najpierw trzeba rozróżnić samozatrudnienie od jednoosobowej działalności gospodarczej, Od strony formalnej to niby jedno i to samo. Dlaczego tak nie jest? Ponieważ samozatrudnieni pracują dla konkretnych firm, i zamiast pensji dla pracownika po prostu wystawiają faktury lub rachunki. Osoba która rozkręca swój biznes to coś zupełnie innego - nie pracuje się wtedy na rzecz jednej firmy, tylko dla własnych klientów. Samozatrudniony jest bardziej kimś w rodzaju pośrednika między korporacją, a docelowym klientem. Wiadomo, że w ten sposób duże firmy po prostu tną koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Ale do rzeczy - ta różnica jest ważna, ponieważ rzeczywistość urzędnicza dla osoby, która rzeczywiście pracuje nad własnym biznesem nie jest wcale fajna. Mamy bardzo skomplikowane prawo podatkowe oraz to dotyczące działalności gospodarczej i naprawdę trudno, żeby każdy początkujący przedsiębiorca się w tym orientował. To prawda, że łatwo jest założyć swoją firmę i nawet nie trwa to zbyt długo. Jednak... spróbuj założyć spółkę. Bez pomocy radcy prawnego ciężko trudno jest się zmierzyć z tematem. Zmierzam do tego, że warto wkalkulować w koszty prowadzenia działalności chociaż podstawową obsługę prawną. Z pewnością podniesie to komfort psychiczny i zamiast skupiać się na wypełnianiu druczków i formularzy, będzie można skupić się na rozwoju firmy.


O kodeksie prawa cywilnego

Kodeks cywilny (skrót k.c. lub w języku prawniczym kc) ? usystematyzowany według określonych reguł (nawiązujących do systematyki pandektowej) zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego obejmujący przynajmniej podstawowy zestaw instytucji z tej dziedziny.

Obowiązująca w Polsce ustawa ? Kodeks cywilny ? została uchwalona 23 kwietnia 1964 r. Wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1965 r., z wyjątkiem artykułów 160?167, 178, 213?219 i 1058?1088, które weszły w życie z dniem ogłoszenia, czyli 18 maja 1964 r. Opublikowany został w Dzienniku Ustaw nr 16, poz. 93 z 19641. Organem wydającym był Sejm PRL, a organami zobowiązanymi: Rada Ministrów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Geneza

Uchwalenie kodeksu cywilnego w Polsce wywołane było w głównej mierze potrzebą unifikacji polskiego prawa cywilnego oraz unowocześnieniem dotychczasowych przepisów. Do momentu wejścia w życie kodeksu cywilnego w zakresie stosunków cywilnoprawnych obowiązywały:

- ustawa z dnia 18 lipca 1950 r. ? Przepisy ogólne prawa cywilnego (Dz. U. z 1950 r. Nr 34, poz. 311),
- dekret z dnia 11 października 1946 r. ? Prawo rzeczowe (Dz. U. z 1946 r. Nr 57, poz. 319),
- rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. ? Kodeks zobowiązań (Dz. U. z 1933 r. Nr 82, poz. 598),
- dekret z dnia 8 października 1946 r. ? Prawo spadkowe (Dz. U. z 1946 r. Nr 60, poz. 328),
- rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. ? Kodeks handlowy (w pozostałej części kodeks obowiązywał do końca 2000 r.) (Dz. U. z 1934 r. Nr 57, poz. 502),
ustawa z dnia 13 lipca 1957 r. o obrocie nieruchomościami rolnymi (Dz. U. z 1957 r. Nr 39, poz. 172),
- ustawa z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. z 1963 r. Nr 28, poz. 168),
- rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali (Dz. U. z 1934 r. Nr 94, poz. 848),
- rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o rejestrowym zastawie rolniczym (Dz. U. z 1928 r. Nr 38, poz. 360),
ustawa z dnia 14 marca 1932 r. o rejestrowym zastawie drzewnym (Dz. U. z 1932 r. Nr 31, poz. 317),
- ustawa z dnia 28 kwietnia 1938 r. o rejestrowych prawach rzeczowych na pojazdach mechanicznych (Dz. U. z 1938 r. Nr 36, poz. 302),
- ustawa z dnia 15 czerwca 1939 r. o zastawie rejestrowym na maszynach i aparatach (Dz. U. z 1939 r. Nr 60, poz. 394),
- rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 czerwca 1924 r. o lichwie pieniężnej (Dz. U. z 1924 r. Nr 56, poz. 574),
- dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1935 r. o wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. z 1935 r. Nr 88, poz. 545);
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.), która zawiera w głównej mierze przepisy derogacyjne, kolizyjne i intertemporalne przygotowała polski system prawa do wejścia w życie kodeksu cywilnego. Akty prawne wymienione wyżej zostały w całości lub w części uchylone przez niniejszą ustawę.

Zawartość polskiego kodeksu cywilnego

Polski kodeks cywilny składa się z czterech ksiąg: części ogólnej (art. 1?125) dotyczącej m.in. osób i czynności prawnych, oraz ksiąg regulujących kolejno: prawo rzeczowe (art. 126?352), prawo zobowiązań (art. 353?921) oraz prawo spadkowe (art. 922?1088).

Księgi dzielą się na tytuły, tytuły na działy, działy na rozdziały, a niektóre rozdziały na oddziały.

Na podstawie kodeksu cywilnego wydanych zostało 10 rozporządzeń.

Nowelizacje

Dotychczas wydano 66 aktów zmieniających polski kodeks cywilny. Pierwsza nowelizacja nastąpiła w 1971 r. W okresie PRL-u kodeks cywilny znowelizowano ośmiokrotnie.

Obszerna nowelizacja nastąpiła w 1990 r. w związku z transformacją ustrojową w Polsce. Przejście z gospodarki centralnie sterowanej na gospodarkę planową koncesyjno-reglamentacyjną wywołało potrzebę dokonania głębokich zmian w kodeksie cywilnym, głównie w zakresie własności oraz umów (wprowadzono do kodeksu cywilnego np. zasadę swobody umów, która jest jednym z fundamentów gospodarki wolnorynkowej ? mówi o niej art. 3531 kodeksu cywilnego). 27 stycznia 2014 r. Marszałek Sejmu ogłosił tekst jednolity kodeksu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_cywilny


Zakładanie spółki w Polsce

Założyć firmę w ramach DG? Żadne problem i większość osób podoła temu samodzielnie, bez dodatkowej pomocy prawnej. Ale spróbujcie założyć firmę w formie spółki, zwłaszcza tej z z ograniczoną odpowiedzialnością. Oj, może nie być tak łatwo. Dlaczego? Ponieważ nie ma nawet jednolitych kryteriów dla całego kraju, poszczególne Sądy Rejonowe mają swoje wytyczne. Dlatego, jeśli chcesz założyć spółkę lepiej zrób to z poradą prawnika, lub za jego pośrednictwem. To jest ważne, żeby był to radca prawny z określonego rejonu, ponieważ będzie dokładnie wiedział jakie dany Sąd Rejonowy ma wymagania. Tutaj chodzi o takie kwestie formalne jak na przykład wymóg dostarczenie podpisów wspólników potwierdzonych przez notariusza - w niektórych Sądach niezbędne, w innych nie jest to konieczne. No i naprawdę trzeba się orientować w kwestii dostarczania sprawozdań finansowych i innych charakterystycznych dla spółek dokumentów. Zanim założysz spółkę - skorzystaj z porad prawnych, jednak nie tych z for internetowych. Tutaj lepiej głupich błędów nie popełniać.


Sklep internetowy i prawo

Ochrona danych osobowych - wydaje się, że wszyscy wiemy o co chodzi. Ale czy aby na pewno nie łamiesz tej ustawy? Nie bądź taki pewien. Prowadząc sklep internetowy również podlegasz pod GIODO i musisz chronić dane swoich klientów. Konieczny jest także regulamin i jeszcze parę innych rzeczy. A wydawało ci się, że prowadzenie sklepu internetowego to taka prosta sprawa. Technicznie, owszem - jest to świetnie narzędzie, coraz bardziej dostępniej i coraz tańsze. Ale na twojej drodze do sukcesu biznesowego stoi jeszcze parę problematycznych ustaw. Napisanie regulaminu najlepiej zlecić prawnikowi, wtedy zgodność z prawem będzie na pewno. Warto się skonsultować odnośnie samego procesu sprzedaży i poznać aktualne prawo, żeby uniknąć w przyszłości poważnych problemów.


wtorek, 17 marca 2015

Nowa moda- lumpeksy online.

Każdy chciałby się porządnie ubrać i dobrze wyglądać. Czy to wybierając się na randkę czy po prostu na spacer po parku. Jednak nie wszystkim marzy się wydawanie fortuny na ciuchy, zwłaszcza sportowe. Istnieją sklepy oferujące takie rzeczy jak ciuchy używane i uważam, że dobrze byłoby powiedzieć o tym pokrótce. Zapraszam do lektury.

Trendy w modzie - komu to pasuje?

Głosem ignorantki stwierdzę - nie rozumiem mody. Nie rozumiem dlaczego jest coraz mniej ubrań do noszenia i wyglądania jak człowiek, a coraz więcej cudacznych, pseudogeometrycznych konstrukcji. Wiem, że trendy, wybiegi i te sprawy. Jednak co innego prace absolwentów ASP, a co innego życie. Niech sobie będzie dziwacznie i wieloznacznie w atelier projektanta, który broni swojej pracy dyplomowej. Ale w sklepie z ciuchami oczekuję ubrań ładnych, funkcjonalnych i takich, które nie zrujnują mojej figury. Niestety dla kobiet o figurze klepsydry ostatnie trendy są bezlitosne - pudełkowe płaszcze, workowate swetry, wbijające się w biodra spodnie. Więc cóż - zostaje się przeprosić z lumpkesami. Trendy, trendami - ale proszę, projektanci odzieży dla sieciówek - weźcie pod uwagę, że przeciętna kobieta nie jest modelką, posiada za to biodra i biust. I wzrost poniżej 175 cm. W workowatych płaszczach wyglądamy jak przykurcze bez talii, jak bezkształtne kulki. Nie chcemy tak!


Modnie i wygodnie - o ubraniach sportowych

Moda sportowa - trudna sprawa. Przede wszystkim, jeśli chodzi o odzież do uprawiania sportu, to bywa ona wysoko specjalistyczna (np. do jazdy konnej, czy tenisa). Bardzo trudno jest kupić coś, co będzie spełniało kilka ważnych kryteriów - będzie wygodne, będzie z materiału przepuszczającego powietrze (no bo przy wysiłku się pocimy, nie są nam potrzebne odparzenia do szczęścia) i żeby ładnie wyglądało. Dresy kojarzą się z wygodą, i mimo że powoli wkraczają nawet do świata ciekawych stylizacji (np. w połączeniu ze szpilkami) to jednak ogólnie - szczytem estetyki nie są. Dobrze by było, żeby takie ubrania nie były zbyt drogie, a jednocześnie - żeby materiał był trwały. Taka odzież wymaga przecież częstego prania. Gdzie szukać takich ciuchów? Warto poczytać fora tematyczne, poszukać na allegro, zajrzeć do sportowego dyskontu, lub poszukać markowych ubrań sportowych w lumpeksach - tam dostaniemy wysokiej jakości odzież za naprawdę niską cenę.


Project runway i Top model - głos krytyczny

Ostatnio moda na modę ma się dobrze. W telewizji, w postaci programów na pograniczu reality show i talent show. Mam tu na myśli Top model i Project Runway. Oczywiście, jak mogłoby być inaczej - przybywa nam samozwańczych ekspertów - od projektowania ciuchów do oceniania predyspozycji modelek (kocham internet, który chyba w języku polskim powinniśmy nazywać ekpertnet). Słupki oglądalności są na wysokim poziomie, może również dlatego że od czasu do czasu jakaś naga pierś ujrzy światło dzienne, a może dlatego że ogólnie moda jest "trendy", "hot" i diabli wiedzą co jeszcze. Cóż - twórcom raczej nie chodzi o wprowadzenie haute couture pod strzechy, zresztą - to wszystko są licencje zagranicznych formatów, które sprawdziły się już na innych rynkach medialnych. Psy szczekają, karawana jedzie dalej, czy jakoś tak. Czyli nieważne, czy chodzi o propagowanie dobrych gustów(?) wśród ludu, czy o show. Obstawiam jednak, że w tym wypadku - show must go on, bo idą za nim bardzo niezłe wpływy z reklam, Amen.


Trochę o historii odzieży

Najstarsze ubrania tworzone były ze skór, futer, liści i trawy. Najstarsze odnalezione przez archeologów kościane igły datowane są na 30 tysięcy lat przed naszą erą (znalezisko w Rosji, w roku 1988, blisko Kostionki).

Przypuszcza się, że najstarsza odzież pojawiła się około 170 tys. lat temu2.

Jednak wedle badań nad genealogią wszy ludzkiej, zrelacjonowanych przez M. Ryszkiewicza, wesz odzieżowa ewolucyjnie oddzieliła się od wszy głowowej około 42-72 tysięcy lat temu, co zdaje się świadczyć, że w tym mniej więcej czasie pojawił się ubiór jako część naszego wyposażenia kulturowego3. Mowa tu oczywiście o pełnym ubiorze ze skór, w którym mogły się zadomowić pasożyty. Nie wiemy jednak, czy pewne skromne elementy ubioru, jak na przekład przepaski biodrowe czy spódniczki z liści lub traw, jakich do dzisiaj używają plemiona tradycyjne, nie pojawiły się wcześniej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Odzież


Szafiarki, blogerki - moda w internecie

Pisanie o modzie wcale nie jest fajne. No chyba, że jest się szafiarką albo kimś, kto bardzo profesjonalnie potrafi się na ten temat wypowiedzieć, czyli jakimś projektantem, czy zainteresowaną tematem modelką. Ale przyznajcie - mało jest miejsca na słowa w modzie. Na blogach dominują mniej lub bardziej amatorskie sesyjki zdjęciowe, z kiepsko ukrytym product placement. No nie za wiele pisaniny, za to masa paplaniny i wazeliny w komentarzach. Popularność modowych stron i blogów internetowych nie przestaje mnie zadziwiać. Jednak z drugiej strony, jeśli uświadomimy sobie średnią wiekową tej grupy docelowej, to zaczyna być naprawdę śmieszne. Co jest śmieszne? Że naprawdę te wszystkie marki odzieżowe swoje akcje promocyjne kierują do nastolatek, ewentualnie studentek. No cóż, zaiste jest to grupa o potężnych dochodach, ulokowanych jednak w kieszeniach rodziców. Cóż - ważne, że działa (działa?). Nie wiem tylko, czy posiadanie ogromnej liczby fanek w wieku lat 15 to naprawdę powód do dumy. Nie wiem, nie znam się, Więc zgodnie z polskim zwyczajem - się wypowiedziałam.


poniedziałek, 16 marca 2015

Bez obaw - to kolejny nudny artykuł o komputerach

Zepsuł ci się komputer i nie wiesz co robić? Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc informatyk opole

Laptop - krótka historia

Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook (wymowa /'n??tb?k/, mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania ? pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa). W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie.

Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc12.

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku.

Obecnie w sprzedaży znajdują się laptopy kompatybilne z architekturą Intel x86, z procesorami Intela, VIA i AMD. Układy x86 stosowane są również w notebookach Apple. Inne architektury wykorzystywane są sporadycznie: IBM w serii RS/6000 oraz Apple (do 2006 r.) używało układów PowerPC. Na rynku netbooków, mniejszych kuzynów laptopów, pojawiają się też urządzenia z procesorami ARM.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop#Historia


Laptopy - wady

Popularność laptopów jest zrozumiała ze względu na ich funkcjonalność i mobilność. Jednak przez to, że urządzenia są niewielkie, miniaturyzacji ulega również cały sprzęt. Jest to rzecz znacznie bardziej podatna na uszkodzenia - jeśli wylejesz kawę, to ryzyko uszkodzenia całego laptopa jest ogromne. Jeżeli wylejesz kawę na klawiaturę komputera stacjonarnego, to czeka cię wymiana klawiatury - nie potrzebujesz do tego interwencji specjalisty. Laptop można niechcący upuścić na podłogę, może zostać zrzucony z biurka przez kota, czy też dziecko. Komputery stacjonarne ze względu na swoje rozmiary są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną cechą laptopów jest ich mobilność, a to znaczy że powinny być dość lekkie. Za tym nie idzie jednak konstrukcja - lekka plastikowa obudowa nie jest wystarczająco odporna. Serwisowanie tych urządzeń jest dużo droższe i nie liczmy, na gwarancję producenta - ona nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń.


O serwisowaniu laptopów

Serwisowanie komputerów stacjonarnych jest znacznie prostsze (i tańsze) niż laptopów. Przede wszystkim znaczenie mają rozmiary - dostęp do poszczególnych komponentów PC jest całkiem łatwy, natomiast już samo rozkręcenie laptopa to wyzwanie. Z tego powodu, jeżeli nasz komputer przenośny ulegnie uszkodzeniu, warto wybrać profesjonalnego serwisanta - naprawdę łatwo jest niechcący coś uszkodzić. Liczmy się jednak z ceną - sam koszt części do laptopów jest wyższy, mimo że mają one niższe parametry (w porównaniu do PC), do tego praca związana z naprawą jest znacznie więcej warta, ponieważ wymaga więcej czasu, większej precyzji i większych umiejętności.


Laptopy - lepsze od PC?

Laptopy zdecydowanie pobiły komputery stacjonarne w rankingach popularności. Królują w domach - są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segmencie dla profesjonalistów takich jak graficy, czy też projektanci. Są chętnie wybierane przez graczy, ponieważ mają dużo lepsze parametry sprzętowe. Jednak mobilność laptopów jest tutaj nie do przecenienia - można go zabrać do biura, do biblioteki, czy też do kawiarni. Są narzędziami do pracy, ale również do rozrywki - można oglądać filmy, słuchać muzyki, podpiąć do telewizora, czy też sprzętu audio. Jedynie dla gracza są nie do zniesienia - nie mają wystarczająco dużej matrycy, nigdy nie dorównają sprzętowo swoim większym kolegom, dlatego nadal komputery stacjonarne mają wielu zwolenników. No i - laptopy są mniej trwałe, częściej się psują i ich naprawa jest znacznie droższa.


niedziela, 15 marca 2015

O silnikach z turbo

Prezentujemy poradnik na temat naprawa turbosprężarek

Zapraszamy do czytania i dzięki za komentarze.


Samochód z turbo

Kiedyś miałem okazję przejechać się Subaru Imprezą STI z dwu litrowym turbodoładowanym silnikiem w układzie boxer. Wrażenia z jazdy taką "rajdówką" są niezapomniane a oprócz tego jaką dynamikę oferuje silnik generujący 300 koni mechanicznych ogromną frajdą jest dźwięk turbiny wkręcającej się na obroty z charakterystycznym świstem a następnie "psssst" zaworu upustowego przy zmianie biegów. Chyba każdy facet chciałby mieć taką "zabawkę".

Oczywiście wiele współczesnych samochodów posiada turbinę. Większość silników diesla montowanych w osobówkach to jednostki turbodoładowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu można poprawić nie tylko osiągi "ropniaka" ale i zmniejszyć spalanie. Co ciekawe ostatnio również w silnikach benzynowych jest trend do montowania turbin w małych jednostkach - jak choćby "EcoBoost" z Forda.


Technika jazdy z turbo

Charakterystyka silników turbodoładowanych znacznie różni się od tych wolnossących. Różnice dotyczą nie tylko samej mocy czy dynamiki silnika ale i sposobu jego eksploatacji.

Pierwszą ważną różnicą jest to, że turbosprężarka jest w stanie tłoczyć wystarczająco dużo powietrza dopiero jeśli jej wirnik osiągnie wysoki pułap obrotów. Aby to miało miejsce to silnik musi osiągnąć odpowiednio wysokie obroty. Do tego momentu pracuje jak jednostka wolnossąca - na podciśnieniu. Czas od wolnych obrotów silnika do pułapu doładowania turbiny powoduje efekt "turbo dziury". Dlatego aby silnik osiągał optymalne parametry mocy należy zmieniać biegi tak aby obroty pozostawały w zakresie doładowania.

Drugą ważną różnicą jest to, że za ostra jazda na zimnym silniku lub też natychmiastowe wyłączenie silnika po dłuższej trasie powodują bardzo szybkie zużywanie turbiny. Dzieje się tak dlatego, że sprężarka jest smarowana olejem silnikowym - to jest ten sam obieg. Kiedy olej jest jeszcze zimny to jest zbyt gęsty aby efektywnie smarować turbinę - więc przy pełnych obrotach będzie się ona zacierać. Natomiast po dłuższej jeździe turbina będzie bardzo nagrzana - jeśli nie pozostawimy silnika pracującego przez kilka minut nie zdąży się ona schłodzić - co będzie powodowało uszkodzenia.

Tak więc sposób na zniszczenie turbiny - pełen gaz na zimnym silniku a później po maksymalnym rozgrzaniu - natychmiastowe zgaszenie. Przy takim traktowaniu nawet nowa turbina padnie bardzo szybko.


LPG a turbo

Obecnie bardzo dużo samochodów z silnikami benzynowymi wyposażonych jest w instalację gazową. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie - LPG jest znacznie tańsze niż benzyna. Przy obecnych cenach można zatankować 30 litrowy zbiornik za mniej niż 50zł. Tak więc wiele osób zadaje sobie pytanie - czy do mojego samochodu z turbo mogę założyć gaz?

Prawdopodobnie starsze rodzaje instalacji miały problemy z prawidłową pracą z silnikami turbodoładowanymi. Charakterystyka spalania samego gazu LPG jako paliwa powodowała wypalanie zaworów w głowicy silnika. Ten problem dotyczył szczególnie samochodów z turbo.

Współczesne instalacje LPG oparte są na zaawansowanych systemach wtryskowych i działają dokładnie tak jak systemy wtrysku benzynowego. Komputery tych instalacji zbierają dane z dokładnie tych samych czujników co komputery wtrysku benzynowego. Dodatkowo komunikują się z komputerem samochodu. Dzięki temu instalacja LPG zapewnia optymalną ilość paliwa. Znakomitą funkcją jest też dotrysk benzyny podczas pracy na LPG - pozwala to bardzo efektywnie schłodzić zawory.


Definicja turbosprężarki

Turbosprężarka ? maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, ale sprawność pozostaje bez zmian.

Turbodoładowanie zostało opatentowane w roku 1905 przez Szwajcara, dr. Alfreda Büchi, od 1938 było stosowane w samochodach ciężarowych, zaś od 1973 w osobowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbospr%C4%99%C5%BCarka


Jak działa turbosprężarka?

Obroty sprężarki, a tym samym i jej stopień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę, która przy małym zapotrzebowaniu na moc jest mała. Dlatego gdy gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na moc silnika (zmiana biegu, wciśnięcie gazu w celu przyspieszenia) pomimo dostarczenia dodatkowego paliwa, przez moment, aż sprężarka zostanie rozpędzona sprężanie sprężarki jest małe, przez co silnik przez moment ma małą moc. Dodatkowo w tym czasie z powodu mniejszej ilości dostarczonego powietrza do cylindrów, układ dostarczający paliwo nie może dostarczyć go tyle co przy statycznym obciążeniu silnika. Efekt mniejszej mocy silnika przy gwałtownym wzroście zapotrzebowania na moc nazywany jest turbodziurą. Usprawnienia konstrukcyjne sprawiają, że dzisiejsze turbosprężarki mają mniejszy moment bezwładności wirnika, a dawkowanie paliwa jest dokładniejsze, przez co efekt turbodziury jest mniejszy.

W celu ograniczenia tego zjawiska stosuje się też sterowanie wydajnością turbosprężarki. Możliwe są tu dwa sposoby ? sterowanie ilością spalin przepływających poprzez turbinę lub sterowanie geometrią przepływu.

W pierwszym rozwiązaniu stosuje się zawór obejściowy, który jest sterowany poprzez ciśnienie doładowywania ? gdy ciśnienie wytwarzane przez sprężarkę przekracza ustaloną przez konstruktora silnika wartość, zawór otwiera się i przepuszcza część spalin poza wirnikiem turbiny.

Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie łopatek sterujących kątem pod jakim spaliny trafiają na łopatki wirnika. Przy małych prędkościach obrotowych silnika, spaliny uderzają w wirnik pod kątem zbliżonym do prostego i jednocześnie łopatki sterujące wytwarzają rodzaj dyszy przyspieszających przepływ spalin. Ograniczenie ciśnienia doładowania polega na kierowaniu strumienia spalin pod coraz ostrzejszym kątem względem łopatek turbiny przy jednoczesnym poszerzeniu kanału przepływu co powoduje ograniczenie prędkości spalin. Konstrukcyjnie rozwiązuje się to w ten sposób, że wirnik turbiny otacza rodzaj żaluzji kierujących przepływem spalin.

Pierwotnie ciśnienie doładowywania było sterowane czysto mechanicznie, we współczesnych silnikach samochodowych ciśnieniem steruje sterownik silnika, wykorzystując sygnały z czujników ciśnienia i ilości zassanego powietrza. Elementami wykonawczymi sterującymi zaworami lub żaluzjami są siłowniki pneumatyczne (wykorzystujące podciśnienie) sterowane elektrozaworami lub silniki krokowe ? tak jak w silniku 1,2 TSI grupy VW

W sprężarce rośnie temperatura powietrza w wyniku:

wzrostu ciśnienia (zgodnie z równaniem adiabaty),
przepływu ciepła przez elementy konstrukcyjne od gorących spalin do chłodniejszego powietrza.

Jest to zjawisko niekorzystne, gdyż obniża efekt działania turbosprężarki, oraz zwiększa temperaturę w momencie spalania. Zwiększenie temperatury wpływa niekorzystnie na elementy silnika, obniża sprawność silnika jak i zwiększa wydzielanie tlenków azotu. Aby obniżyć temperaturę sprężonego powietrza stosowany jest wymiennik ciepła zwany intercoolerem lub chłodnicą międzystopniową powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbospr%C4%99%C5%BCarka


środa, 11 marca 2015

Coś co lubią wszyscy: Auta i ślub

Na prawie każdą istotną uroczystość w naszym życiu warto się dobrze ubrać, ale też warto zadbać o właściwy pojazd, którym dojedziemy na miejsce. Są wydarzenia mniej i bardziej istotne, ale myślę, że najważniejszą okazją, aby pokusić się o wynajem będzie ślub. Wynajem auta do ślubu śląskie - i możemy się przejechać Bugatti, McLaren albo limuzyną czy innym wymarzonym pojazdem na nasz własny ślub!

Definicja ślubu

Ślub stanowi ważne wydarzenie w większości społeczeństw. W krajach europejskich panna młoda i pan młody są pytani przez osobę prowadzącą ceremonię, czy pragną zawrzeć małżeństwo ? bez obopólnej zgody małżeństwo nie może być zawarte. Oboje muszą spełniać określone kryteria wiekowe, aby ich zgoda była w pełni świadoma. Publiczna forma ślubu pozwala każdemu członkowi społeczności na zgłoszenie sprzeciwu, jeżeli jego zdaniem istnieją okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ślub


Pamiętaj o rezerwacji!

Zasadniczo - jeżeli bierzemy ślub w sezonie letnim, musimy się liczyć z tym, ze fotograf może mieć już pełny grafik. Pamiętajmy, że śluby mają miejsce zazwyczaj w soboty, więc ktoś inny może nam "sprzątnąć" fotografa sprzed nosa.

Dlatego polecam wczesną rezerwację, aby zapobiec problemom. Zwłaszcza, jeżeli wymarzyliśmy sobie, że ta konkretna osoba będzie robić nam zdjęcia.


Przemyśl czy stać Cię na słabe zdjęcia

Inna kwestia, że są także fotografie wyjątkowe. Za tym idzie dość wysoka cena, oraz trudność z rezerwacją terminu. Nic dziwnego, jakość kosztuje, a i tak chętnych nie brakuje.

Czy warto mieć takiego fotografa na własnym weselu? Cóż, to zależy od priorytetów. Dobre fotografie zawsze będą piękną pamiątką, którą bez wstydu można pokazywać następnym pokoleniom. Moim zdaniem - warto. Bo to jedyne (poza wspomnieniami) co zostanie z tego wyjątkowego dnia.


Transport ogółem

Mając dużą grupę ludzi, którą trzeba przetransportować dobrze zastanowić się nad przewozy autokarowe katowice. Firmy tego pokroju zazwyczaj posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i z pewnością zawiozą naszą grupę bezpiecznie. Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana autokarami, busami i transportem osób zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Trochę historii

Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były dyliżanse i omnibusy ciągnięte przez konie. W niektórych krajach (Wielka Brytania i Francja) już w XIX wieku rozpowszechniły się także omnibusy o napędzie parowym, jednak konieczność wożenia dużych masowo i objętościowo zapasów wody oraz paliwa nie sprzyjały rozwojowi konstrukcji tych pojazdów. W Anglii w 1865 rozwój parowych omnibusów zablokowała tzw. ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act), praktycznie zakazująca ich używania.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus


Smutny autobus

Jakiś czas temu po internecie przewijał się filmik, którego bohaterem był stary autobus. Była to animacja personifikująca ten środek transportu. Odzew był bardzo duży, jednak reakcje internautów - skrajne. Filmik był kontrowersyjny, grający na emocjach, ale niekoniecznie takie były intencje twórców. Można wiele mówić o samej akcji dotyczącej bezpieczeństwa dzieci na wycieczkach, jednak takie potraktowanie tematu było mocno jednostronne. Można było wyciągnąć wniosek, że każdy starszy autokar to po prostu zło i złom. Jednak wiele nowszych może mieć poważniejsze problemy techniczne (bo są na przykład powypadkowe, a przewoźnik starał się oszczędzić, więc sprowadził tańszy kilkuletni pojazd), które naprawdę mogą stanowic poważne zagrożenie.. Animacja stała się hitem internetu, jednak czy faktycznie zachęciła do wykonywania badań technicznych pojazdu przed wycieczkami szkolnymi? Trudno powiedzieć - grupą docelową w internetowych mediach takich jak demotywatory, czy kwejk nie są rodzice, tylko młodzież i studenci. Ewidentnie ktoś się rozminął z podstawami targetowania.


Pociąg lepszy, niż autokar?

Autokarem, czy pociągiem? Dobre pytanie. Ostatnio PKP Intercity wypuściło kilka reklam promujących podróżowanie pociągami. Nauczycielka wybrała właśnie taki środek transportu w ramach zorganizowanej wycieczki, co spowodowało wątpliwości rodziców. Cóż - ewidentnie przedsiębiorstwo próbuje walczyć z rzekomo złą opinią. W drugiej reklamie pada stwierdzenie, że nie wszystkie pociągi należą do PKP Intercity, więc owszem - bywają beznadziejne. W domyśle - te beznadziejne to oczywiście konkurencja. Reklamy są bez wątpienia czytelne, jednak czy zachęcają do skorzystania z podroży pociągiem? Nie sądzę - wykorzystując kiepskie chwyty ciężko będzie zachęcić podróżujących, Póki co - wygrywa Polski Bus.


Autokar - nadal bardzo popularny

Ryzyko wypadku autokarem jest z pewnością większe, niż katastrofy lotniczej. Zwłaszcza, jeśli samolot pokonuje krótszą trasę. Z drugiej strony trudniej przetrwać wypadek samolotu, niż pojazdu poruszającego się po drogach. Nic dziwnego, że niektórzy po prostu nie wyobrażają sobie podróżować samolotem. Mimo, że jest szybciej, bardziej komfortowo, czasem nawet o ironio taniej. Statystycznie - bezpieczniej. Pod względem bezpieczeństwa dobrze wypadają pociągi. Jednak słabo z połączeniami kolejowymi w kwestii podróżowania za granicę. Pojechać do Pragi, Wiednia, czy też Wilna - żaden problem. Ale spróbuj dostać się pociągiem do Rzymu. W efekcie podróżowanie autokarem nadal cieszy się duża popularnością. Sieć dróg jest dużo bardziej rozwinięta niż kolej, taka podróż jest całkiem korzystna cenowo, można zabrać sporo bagażu.


poniedziałek, 9 marca 2015

Renowacja elewacji

Poradnik o tym gdzie kupić sztukateria zewnętrzna sklep

Zapraszam.

Sztukateria - do jakiego wnętrza będzie dobra?

Bardzo dobrym pomysłem na wnętrze z klimatem jest zastosowanie sztukaterii. Obecnie jest wiele sklepów, które oferują styropianowe bądź gipsowe imitacje, co za tym idzie - dość niewielkim kosztem możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar - przysufitowe proste listwy w białym kolorze będą pasować do wielu wnętrz, jednak ważna jest wysokość - na takie zdobienia można sobie pozwolić jeśli pokój jest przestrzenny i ma minimum 3m wysokości. A jeśli chodzi o zdobienia na samym suficie - tutaj naprawdę trzeba wnętrza z określonym charakterem, czyli wiekowego i stylowego. Użycie takich dodatków znacznie podniesie wrażenie wytworności mieszkania, jednak wystrzegajmy się kiczowatej "pałacowatości" (chyba, że to rzeczywiście pałac - wtedy sprawa wygląda inaczej).


Niby mało ważne, a robi różnice

Bardzo ważnym i często lekceważonym elementem wykończenia wnętrza są listwy przypodłogowe. Najczęściej są dobierane pod odcień podłogi. I źle są dobierane, ponieważ dużo lepiej wyglądają listwy białe, lub w kolorze ściany. Jest coraz więcej na rynku firm produkujących listwy mdf - jest to materiał bardzo trwały i estetyczny, można je malować. Polecam pooglądać zdjęcia różnych wnętrz - te z białymi listwami naprawdę prezentują się lepiej i dominują w czasopismach o wnętrzach.


Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicach są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie te budynki są często bardzo dobrze odrestaurowane i znajdują się w dobrej lokalizacji. Wiele osób po prostu woli mieszkać w budynku z historią, a nie w nowym bezdusznym apartamentowcu. Znaczenie ma także to, że ta konstrukcja przez tak wiele lat się sprawdziła, oraz że ceny takich lokali mają tendencję, by rosnąć. Takie wnętrza to duże pole do popisu, w przeciwieństwie do współczesnych standardów są niezwykle wysokie, oraz przestronne. Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych to nie jest rzadkość. Co prawda wiadomo, że kamienica kamienicy nierówna. Są i takie, które są bardzo zaniedbane i nie spełniają współczesnych standardów. Dlatego zakup należy dobrze przemyśleć, warto również przyjrzeć się okolicy.


Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale o stylach już jak najbardziej. Jeżeli mamy to szczęście mieszkać w budynku z historią, warto we wnętrzu ten aspekt podkreślić. No dobrze - ale jakiego rodzaju są to budynki? Na przykład kamienice, zwłaszcza te po udanej renowacji, mają naprawdę swój urok i nie warto urządzać mieszkania w takim budynku w nowoczesnym, modernistycznym stylu. Takie wnętrza charakteryzują się najczęściej wysokimi sufitami, dużymi oknami i przestronnymi pokojami. Niestety - bardzo wielu ludzi zamienia je w koszmarki, kładąc na podłodze panele, ściany malując na intensywne kolory i niszcząc oryginalne zdobienia. Nie tędy droga!


Sztukateria - definicja

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Stres i depresja - dobrana para

Więcej informacji na temat stresu, depresji i lęków znajdziesz tutaj jak pozbyć się ataków paniki

Sposoby na stres

Współcześnie niestety stres jest codziennością praktycznie każdego. Problemy ze stresem mają już dzieci w szkole. Niestety nie każdy ma dobrą atmosferę w pracy czy też satysfakcjonujące zarobki, wielu ludzi po prostu się przepracowuje bo nie mają innego wyjścia. Jak radzić sobie ze stresem? Wiadomo - idealnie byłoby wyeliminować przyczyny, jednak często to jest niemożliwe. Zamiast tego często sięgamy po umilacze, które szkodzą naszemu zdrowiu - alkohol, słodycze, czy też papierosy. Jedną z dobrych metod jest aktywny tryb życia i wysiłek fizyczny. Pozwala nam pozbyć się złych emocji i wyzwala endorfiny. Spróbuj znaleźć pasję, która cię zrelaksuje - to z pewnością pomoże zachować psychiczną równowagę. To nieprawda, że musi to być kosztowne i modne hobby, czy też wymagające dużego zaangażowania.


Nie stresuj się

Stres - niby się już tak bardzo do niego przyzwyczailiśmy, a jednak chyba nadal nie doceniamy jego konsekwencji. Czym może się skończyć życie pod ciągłą presją? To zależy. Od tego jak bardzo jesteśmy podatni na stres i jak reaguje na niego nasz organizm. Istotnym czynnikiem jest też wiek i ogólny styl życia. Stres może doprowadzić do depresji, jeśli jest długotrwały i silny. Może spowodować raka, czy zawał serca. Dlaczego? W stresie nasze ciało zachowuje się, jakbyśmy byli zagrożeni - zwiększa się wydzielanie hormonów (takich jak adrenalina) które pozwalają wycisnąć z naszych ciał więcej. Jednak - to się sprawdza, jeśli trwa krótko, a jak zagrożenie mija, to nasz organizm się uspokaja. W stresie jednak nie mija, a utrzymywanie organizmu w ciągłej pełnej gotowości ma fatalny wpływ na jego zdrowie.


Uwaga na depresję

Każdy z nas ma czasami doła. Czasami wydaje nam się, że sprawa jest poważna, jednak kiedy możemy mówić o depresji? Jest to choroba, więc wymaga zdiagnozowania przez psychiatrę, i jeśli naprawdę podejrzewamy u siebie ten problem, to warto pójść do lekarza. Depresja to nie jest zwykłe przygnębienie i nie musi być wywołana przez jakieś traumatyczne zdarzenie. Może się pojawić zupełnie bez powodu. Jeżeli jesteśmy tak bardzo zdołowani, że utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie - to bardzo ważny sygnał alarmowy. Warto najpierw poszukać (np w internecie) szerszych informacji i znaleźć dobrego lekarza, który nie zignoruje naszych problemów.


Zaburzenia depresyjne - za Wikipedią

Zaburzenia depresyjne lub depresja endogenna lub depresja ? są terminami najczęściej odnoszącymi się do endogennych zespołów depresyjnych, które występują w przebiegu chorób afektywnych (określanych także jako: zaburzenia afektywne, zaburzenia nastroju). Terminy te są stopniowo wypierane przez pochodzący z amerykańskiej klasyfikacji DSM-IV termin "duża depresja" (ang. major depression), którego odpowiednikiem w europejskiej klasyfikacji ICD-10 jest termin "epizod depresyjny". Należy jednak zaznaczyć, że choć zakresy znaczeniowe wymienionych określeń zachodzą na siebie, to nie są one w pełni równoznaczne i zostały stworzone dla różnych celów.

Epizod depresyjny (epizod depresji endogennej) może mieć miejsce zarówno w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej, jak i choroby afektywnej dwubiegunowej - stąd, mówi się odpowiednio o depresji jednobiegunowej lub o depresji dwubiegunowej.

Niekiedy, termin depresja jest również stosowany w innym, szerszym znaczeniu - zespołu (ang. syndrome) objawów depresyjnych czyli zespołu depresyjnego. Zarówno zespoły depresyjne endogenne, jak i zespoły depresyjne o innym podłożu, mogą charakteryzować się występowaniem tych samych objawów psychopatologicznych, w szczególności: obniżenia nastroju (smutek, przygnębienie), niezdolności do przeżywania przyjemności (anhedonia), obniżenia napędu psychoruchowego i zaburzenia rytmu okołodobowego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne


Ogólnie o termowizji

Kamery termowizyjne to bardzo specjalistyczne urządzenia, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach. Interesuje cię ten temat? Zobacz kamera termowizyjna

Termowizor, czyli kamera termowizyjna

Termowizor ? optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Występuje w wersjach obserwacyjnych oraz pomiarowych.

Na Zachodzie urządzenia te występują głównie pod nazwami będącymi odpowiednikami nazw: kamera termiczna, termograficzna lub kamera podczerwieni, zwłaszcza gdy z kontekstu wynika, że jej zakres czułości widmowej obejmuje pasma 3-5 lub 8-13 mikrometrów. Pasma te pokrywają się z obszarami wysokiej przepuszczalności atmosfery dla promieniowania podczerwonego.


Termogram parowozu wykonany kamerą wysokiej rozdzielczości
O atrakcyjności zobrazowań bądź badań metodą termowizyjną decyduje wszechobecność promieniowania temperaturowego, zbyteczność stosowania jakichkolwiek zewnętrznych źródeł oświetlenia, znacznie mniejszy wpływ mgieł, dymów oraz klasycznych dla promieniowania widzialnego oddziaływań maskujących. Zdolność aparatury do tworzenia, w czasie rzeczywistym, zobrazowań mikrozmian w rozkładach temperatury stwarza unikatowe możliwości obserwacji, wykrywania oraz diagnozowania stanu badanych obiektów. Operator kamery decyduje o sposobie różnicowania tych rozkładów w obrazie wyjściowym (zobrazowania czarno-białe, biało-czarne lub kolorowe z różnym doborem skal).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termowizor


Po co audyt energetyczny?

Już od wielu lat w prawie budowlanym jest zapis zobowiązujący do wykonania audytu energetycznego nowych budynków mieszkalnych. Wiele osób narzeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne.

Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać wszystkie mosty termiczne. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić parametry energooszczędności naszych domów, w efekcie zaoszczędzimy na ogrzewaniu.


O zastosowaniu kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to sprzęt bardzo specjalistyczny, wykorzystywany w wielu branżach. Dzięki tej technice jest możliwa diagnostyka nowotworów. Jednak początek tej technologii ma swoje korzenie w wojsku. Tam termowizja jest wykorzystywana głównie w działaniach taktycznych. Ma to duże znaczenie przy słabej widoczności. Są nie do zastąpienia w obserwacji przy rozpoznaniu. Ostatnio często stosuje się je w budownictwie, do sporządzania audytów energetycznych.


Kamery termowizyjne - niezbędne w budownictwie

W budownictwie kamery termowizyjne mają duże pole do popisu. Ostatnio kwestia energooszczędności staje się coraz ważniejsza, powstaje coraz więcej nowych budynków pasywnych i energooszczędnych. Żeby sprawdzić, czy rzeczywiście normy energetyczne są spełnione, trzeba użyć kamery termowizyjnej. Zastosowanie tej techniki pozwala wykryć wady poszczególnych komponentów, jest to niezastąpione do diagnostyki np. systemów solarnych, czy też właściwości izolacyjnych danych materiałów. Warto skorzystać z tej techniki, jeśli chcemy kupić dom - pomoże nam to określić jego rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne i zgodność z deklaracją sprzedawcy/dewelopera. Biorąc pod uwagę kwotę takiej transakcji, może warto zainwestować w dodatkowy audyt - zwłaszcza, że domy energooszczędne potrafią być sporo droższe od swoich "tradycyjnych" odpowiedników. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w świetle programu rządowego, który został stworzony w celu dofinansowania budowy budynków energooszczędnych i pasywnych. Audyt energetyczny wykonany z użyciem kamery termowizyjnej jest kluczowym elementem sprawdzenia, czy rzeczywiście dana inwestycja spełnia określone ustawowo kryteria.


Kamera termowizyjna - co to jest?

kamera termowizyjna, kamera termalna, termowizor, urządzenie do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów (odwzorowania obrazu termalnego obiektów);
działa na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego, emitowanego lub odbitego przez te obiekty, na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany na ekranie, tzw. termogram. Składa się z układu optycznego, detektora promieniowania podczerwonego (zwykle półprzewodnikowego, głównie z krzemu Si, tellurku kadmu i rtęci CdHgTe lub antymonku indu InSb) wraz z układem chłodzenia, elektronicznego toru wzmacniania, przetwarzania i wizualizacji (w kolorach lub w odcieniach szarości).
Układ optyczny składa się zwykle z: obiektywu, układu przeszukiwania (zespołu mechaniczno-optycznego złożonego z drgających lub wirujących zwierciadeł), którego zadaniem jest stopniowe (punkt po punkcie) odbieranie informacji z obserwowanego obiektu, oraz układu skupiającego promieniowanie i kierującego je na detektor. Detektory, przetwarzające promieniowanie na sygnał elektryczny, to zwykle tzw. detektory termiczne, np. bolometryczne (bolometr), piroelektryczne (piroelektryczność) lub fotonowe (półprzewodnikowe, o działaniu opartym na zjawiskach fotoelektrycznych); detektor może stanowić pojedynczy element, częściej składa się z wielu elementów w postaci linijki lub matrycy. Do przedstawiania obrazu termalnego badanego obiektu służą monitory kolorowe lub monochromatyczne. Zależnie od zakresu spektralnego, w którym działają, kamery termowizyjne dzieli się na krótkofalowe (zakres pracy 3?5 ?m) i długofalowe (8?15 ?m); zależnie od zastosowania ? na pomiarowe (dokładny pomiar rozkładu temperatury) i obserwacyjne (wierne odwzorowanie obiektu, np. scenerii obserwowanego terenu, przy tylko jakościowej ocenie rozkładu temperatury). Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie m.in. w technice wojskowej (głównie kamery obserwacyjne długofalowe ? do prowadzenia rozpoznania w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy), w medycynie (np. diagnostyka chorób nowotworowych), energetyce (badanie efektywności chłodzenia urządzeń energetycznych, stanu linii przesyłowych), hutnictwie, pożarnictwie (lokalizacja źródła ognia oraz ludzi w przestrzeni zadymionej), budownictwie (badanie izolacji cieplnych), rolnictwie (wykrywanie ognisk chorób roślin, stanu wilgotności gleby), ekologii (określanie obszaru skażeń środowiska).


Źródło: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kamera-termowizyjna;3919516.html


Boisz się dentysty?

Artykuł na temat stomatologii. Jeśli boisz się dentysty, nie czytaj! Jeśli potrzebujesz specjalisty ortodonta szczecin

Próchnica to nie zawsze wynik zaniedbania

Nikt nie lubi chodzić do dentysty. Niestety, dla wielu ludzi jest to nieodłączna część ich życia - nie każdy z nas ma tak samo "dobre" zęby. Dbanie o zęby często nie wystarcza, potrafią się one psuć często "bez powodu". No bo jak inaczej ująć to, że dbamy o nie, unikamy cukru (zwłaszcza słodyczy) i mimo to ta próchnica i tak się rozwija? Niestety - winne są najprawdopodobniej geny. Trzeba też pamiętać o tym, że wiele leków psuje zęby, na to też trzeba zwrócić uwagę. Powodem mogą tez być niedobory wapnia, zwłaszcza jeżeli miały one miejsce w dzieciństwie. Czynników jest naprawdę wiele, często nie jest to nasza wina.


Zęby - kilka faktów

Człowiek dorosły posiada 32 zęby, na które składa się: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowców. To całkiem sporo. Skład naszego uzębienia jest dostosowany do pożywienia jakie przyjmujemy. Najlepiej rozwinięte są zęby trzonowe, kły są dość krótkie, siekacze średnio rozwinięte.

Widać, że nie jesteśmy typowymi mięsożercami - wystarczy spojrzeć jak długie kły ma kot, w porównaniu do reszty jego uzębienia.

Człowiek jest ewidentnie wszystkożerny - do tego przystosowane jest nasze uzębienie, które jest mało "specjalistyczne".


Stan uzębienia i geny

Samo dbanie o higienę i właściwe żywienie jednak nie uchroni w 100% przed wizyta u dentysty. Wiadomo, że w ten sposób znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy, są jednak jeszcze inne dentystyczne problemy.

Na stan zębów wpływają też geny. Tak, jak mają duży wpływ na kształt paznokci, kolor i strukturę naszych włosów, czy kolor skóry, tak też od nich zależy jakie przypadną nam zęby w losowaniu genetycznym. Przykładem gdzie geny dominują jest kształt naszych zębów - wszelkie problemy ze zgryzem, i tak dalej, które mogą powodować że nie damy rady usunąć resztek jedzenia za pomocą szczoteczki do zębów, czy nici dentystycznej. A to prowadzi jak wiemy - do próchnicy.

Tak więc warto kontrolować stan swoich zębów i dbać o zgryz, ponieważ to oprócz kwestii estetycznej, wpływa również na nasze zdrowie.


O zębach

O zęby warto dbać. Jest to bardzo ważny nawyk - to rodzice są odpowiedzialni za to, by dla dziecka mycie zębów było częścią dziennej rutyny.

Nie będę pisać tutaj o szczegółach praktyki dentystycznej, ponieważ nie jestem specjalistą. Chcę jednak zauważyć, że zęby to przede wszystkim kwestia zdrowia, a nie urody.

Jeżeli nie będziemy o nie dbali możemy mieć poważne problemy - bóle zatok, zapalenie które przekształci się w poważna infekcję, a nawet problemy z sercem.



niedziela, 8 marca 2015

Autokarem przez świat

Podróżowanie busem lub autokarem może być tanie i niezawodne. Na co patrzeć przy wyborze firmy oraz kilka słów o bagażu itp. Dobrze wiedzieć, że są autokary katowice i niczym się nie martwić. Zapraszam do czytania.

Problem jedzenia w autokarze

Chyba każdy lubi coś zjeść w podróży, zwłaszcza takiej dłuższej. Wiele osób preferuje zabierać słodycze; wszelkiego rodzaju batoniki, czekolady, żelki, wafelki, cukierki itp. Z jednej strony działają dobrze, ponieważ dostarczają dużą dawkę węglowodanów, jednak wzmagają pragnienie przez co więcej pijemy, a sam cukier jest dość moczopędny.

To samo tyczy się słonych przekąsek. Nie rodzi to problemu gdy autokar jest wyposażony w WC, jednak problemy zaczynają się gdy takowego nie ma na pokładzie naszego środka transportu.


Podróżujemy. Ale autokarem

Generalnie autokary to dobry wybór dla dużych grup wycieczkowych czy też sportowych. Taki rodzaj transportu wychodzi taniej niż podróżowanie samochodem osobowym (jeżeli nasza grupa jest wystarczająco liczna).

Obecnie większość autokarów posiada takie udogodnienia jak: klimatyzacja, oświetlenie, regulowany nawiew, telewizor itp. Najczęściej również WC co jest ważne przy dalekich trasach. Ogólnie jest to świetny i wygodny sposób, aby dotrzeć do celu szybko i bezpiecznie.


Bus, a autokar - różnice

Niby oba te pojazdy mają ten sam cel, przewieźć grupę osób we wskazane miejsce. Ale co z komfortem podróżowania w busie i autokarze? Busy zazwyczaj mają lepiej dostosowane, bardziej ergonomiczne fotele. Jednak jest w nich mniej miejsca pomiędzy rzędami foteli oraz pomiędzy fotelami.

Autokary natomiast z racji, że są większe oraz wyższe zapewniają stabilniejszą i pozbawioną większych wstrząsów jazdę. Na szczęście już coraz częściej w obu przypadkach pojazdy są wyposażone w klimatyzacje, co bardzo ułatwia podróż w lato i jest kluczowe przy długich trasach. Generalnie wychodzi to podobnie, jednak bus w pewnych przypadkach będzie cenowo bardziej atrakcyjny.


Bagaż podręczny ogółem

Oczywiście każdy wyjazd wiąże się z pewnymi przygotowaniami; co należy zabrać w długą podróż autokarem lub busem? Na początek rzeczy związane ze zdrowiem. Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną należy zabrać odpowiednie leki oraz jakiś worek foliowy. Do tego chusteczki higieniczne lub chociaż jakieś serwetki.

Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem warto zabrać jakąś poduszkę np. jaśka, aby wygodniej usiąść. Oczywiście bagaż dzielimy na podręczny oraz główny. W tym podręcznym pakujemy rzeczy które chcemy zabrać do autokaru, ale myślę, że to akurat jest oczywiste.